Prostor_66

PROSTOR BANNER

Prostor mentalne ekologije i umjetnosti

Umjetnost ne može promijeniti svijet, ali može promijeniti ljude koji mogu mijenjati svijet”   Maxine Green

Kao samostalna umjetnica i građanka Crne Gore godinama unazad spontano istražujem i razrađujem projekat koji treba da ima višeslojnu svrhu i progres, sve u duhu umjetnosti, a ujedno je i na opštu dobrobit. Projekat je istraživačkog karaktera, inspiriše, podstiče na akciju, ima kapacitet da prvo u manjem obimu, zatim i u većem mijenja prilike u kojima se nalazimo ili ih za početak rekreira i transformiše.

Projekat se tiče životne sredine i podizanja svijesti savremenog čovjeka danas, ali na jedan drugačiji i kreativan način, kroz angažovanu umjetnost kao jednu od snažnih vidova korektiva društva.

Višeslojnost svrhe se ogleda u tome što je ciljna grupa svaki građanin Crne Gore bez obzira na uzrast, pol, kulturološko, nacionalno, ideološko, socijiloško i političko opredeljenje.

20210709 062629

Osnovna ideja projekta pod nazivom ,,Prostori mentalne ekologije i umjetnosti” je spajanje ekologije, umjetnosti i svakodnevnog života kroz kontinuiranu akciju pojedinca.

Svakodnevna akcija koju prati multimedijalni sadržaj od više različitih konteksta i aktivnosti koje se prepliću, a to su: akcija čišćenje, zatim umjetničke intervencije u prirodi, izložba na otvorenom Lend arta i kreativno-edukativne radionice.

Akcija podrazumjieva spontano, samostalno i svakodnevno čišćenje otpada u prirodi, parkovima i gradovima, sa ciljem da se popularizije i prikaže koliko je značajna i najmanja aktivnost pojedinca (pa makar to bila jedna pokupljena plastična kesa koja se nađe na putu, zatim podsticaj za sticanje navika za odlaganje sirovina za reciklažu, odlaganje bio-otpada, umjerena upotreba plastike i sl.

20210709 061142

Na odabranim i očišćenim lokalitetima intervenišem kroz umjetničke prakse: Land Art, intervencije u prostoru, svjetlosne i zvučne instalacije.

Projekat u svojoj prvoj fazi treba da prikaže koliko je veliki i značajan kontinuitet malog.

Sve navedeno dalje uvodi u jedan novi estetski pristup i iskustvo. U raznim gradovima i lokalitetima u Crnoj Gori, na površinama gdje je uklonjen otpad nastaju umjetničke postavke - organske privremene i trajne intervencije, interaktivni radovi, Land Art malog formata i kreativno-edukativne radionice.

Pitanje ekologije nije namjenjeno samo ekspertima, njima se jednako bavi i sve veći broj umjetnika, tako su 70-tih godina nastali različiti pravci ekološke umjetnosti, Land art, Heart art, Outside Art, Environmental Art i sl.

20210709 062650

Umjetnost koja ne samo da protestuje protiv devastacije prirode i poziva na humanost, nego i predlaže konkretna rješenja estetske rekonstrukcije prirode.

Ekološki pristup umjetnosti ogleda se u tome što umjetnik više ne želi biti pasivni posmatrač prirode, već se približava prirodi i ulazi u nju, stvara u njoj.

Umjetnost može prvenstveno promijeniti odnos čovjeka prema prirodi, stvaranjem novih vrijednosti.

Zahvaljujući timu biologa Tamari Brajević, Danilu Mrdaku i njihovim saradnicama Ivani Stojanović i Aneti Kankaraš ovaj projekat je podržan od strane ministarsrva ekologije prostornog planiranja i urbanizma. 

U eri lakog ignorisanja u kojoj teče mutna rijeka informacija, neprestanih podjela, anemičnih trendova treba probati kroz ljubav i umjetnost svaki dan po malo, treba probati...

 LOGO WHITE

Časopis za Arhitekturu, građevinarstvo, enterijer. dizajn i ličnosti.

Kontakt


Tel: +382 (0) 20 653 271

Tel: +382 (0) 69 429 375

Tel: +382 (0) 67 210 904

E-mail: casopisprostor@gmail.com

Podgorica

 

Časopis Prostor u inboxu

PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

We do not spam!