Turističko naselje “Žukovica”, opština Kotor /
Planirano Turističko naselje sa 4 zvjezdice nalazi se na parcelama ukupne površine 46.500 m2 u naselju Glavatičići u opštini Kotor na nadmorskoj visini koja varira od 47m do 116m. Teren u nagibu ka jugozapadu, vrlo dinamične morfologije, pokriven je vrijednim makijskim sklopom predviđenim za prezervaciju. Prožet velikim borjem postojećih suvozida i sa neopstruisanim pogledom na pučinu, lokalitet je spoj izuzetnih prirodnih i kulturnih vrijednosti iz kojih je proizašao koncept urbane intervencije sa naglašenim imperativom očuvanja i unapređenja višeslojnog nasleđa i ekosistema pejzaža.
Vrsta objekta:
TURISTIČKO NASELJE “žukovica”, Kotor
ARHITEKTONSKI STUDIO:
STUDIO SYNTHESIS architecture&design
www.studiosynthesis.me
Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. Projektantski tim:
Glavni I odgovorni projektant:
Dr Sonja Radović Jelovac, dipl. ing. arh.
Izvršni direktor/Osnivač
Projektanti saradnici:
Msc. Boris Elek, dipl. ing. arh.
Msc. Milena Obradović, dipl. ing. arh.
Danijela Mijajlović, spec. sci. arh.
Matija Vujisić, spec. sci. arh.
Msc. Aleksa Grgurović, dipl. ing. Arh.
Petar Rakočević, student
Marko Jović, dipl.ing.pejz.arh.
Msc. Vuk Marković, dipl.ing.pejz.arh.
Prilikom definisanja volumetrije objekata dominantnu ulogu je imao zahtjev urbanističko-tehničkih uslova da se ne narušavaju vizure ka moru, očuvaju postojeće karakteristike predjela, te je cijelo naselje komponovano u vidu nenametljivih volumena razbijenih u individualne objekte koji se svojim gabaritima uklapaju u terasaste elemente postojećeg uređenja terena karakterističnog za predmetno područje.
Arhitektura je jednostavna i svedena. Savremen izgled i jednostavnost forme postignuta je uz pomoć pažljivo odabrane materijalizacije, u duhu tradicionalne arhitekture za ovo podneblje. Fasadne površine su kombinacija punih i zastakljenih površina, postavljenih u kontekstu funkcije objekta koji su projektovani na način da se ne naruši ambijentalna cjelina područja. I njegova vrijednost.
Nagib terena ublažen je pažljivim tretiranjem parternog uređenja upotrebom odabranih biljnih vrsta i uvođenjem mikro ambijenata.
U funkcionalnom, oblikovnom i urbanističkom smislu kompleks se može podjeliti i sagledati kroz dvije cjeline:
Cjelina A - Ulazne zone
Recepcijski objekti sa centralnim funkcijama i depadansi apartmanskog tipa, sa pripadajućim drop off-om, kontrolom pristupa, parking mjestima za automobile bagi vozila.
Cjelina B – Vile
Individualne jednoporodicne vile, sa pripadajućim parkingom.
Cjelina A
Cjelina A je podjeljena na dvije funkcionalno identične zone, svaka sa pripadajućim centralnim objektom, depadansom i neophodnom infrastrukturom.
Dva centralna objekta spratnosti S+P+1 su ukupne površine 1824m2. Uz centralne sadržaje neophodne za funkcionisanje kompleksa sadrže restorane sa otovorenom terasom, kongresne sale i spa centar sa teretanom i zatvorenim bazenom.
Depadansi imaju ukunu površinu od 2386m2 raspoređenih na 3 etaže kapaciteta 25 smještajnih jednica sa 50 ležajeva. Osim smještajnih kapaciteta na spratovima, u suterenu se nalaze tehničke prostorije, spa centar i bar, dok se ispred objekata, orijentisan ka jugu nalazi otovoreni bazen otovorenog pogleda ka moru.
Kombinacija kamena na prizemlju, sa bojenom fasadom na spratovima i drvenim brisolejima predstavlja jasan osvrt na istorijsku, kulturološku i arhitektonsku vrijednost i specifičnost mediteranske arhitekture. Svojim volumenom i gabaritom predstavljaju jasnu fizičku, funkcionalnu i vizuelnu dominantu i objekat kome gravitiraju svi ostali sadržaji. Sami objekti su djelimično ukopani, prateći teren, ne ugrožavajući vizure objekata iznad.
Otvori na fasadama su uglavnom grupisani na južnoj fasadi, otvarajući poglede ka moru, zatvarajući objekat sa strana time štiteći privatnost susjednih vila.
Cjelina B – Vile
VIle su tipski jednoporodični objekti površine od 115m2 -145m2. Orijentisani ka jugu, imaju čist i neopstruisan pogled ka moru. Na suterenskoj etaži, na koju se nadovezuje privatna bašta sa ljetnjom kuhinjom i bazenom, nalazi se noćna zona sa tri spavaće sobe, dok je na spratu dnevna zona sa prostranom terasom i glavnim ulazom. Svaka vila ima svoje privatno parking mjesto.
Oblikovno i funkcionalno vile su podjeljene na tri osnovna tipa. Dva su omaž kulturnom nasljeđu lokaliteta koji se ogleda kroz materijalizaciju i oblikovnost volumena dok treći predstavlja odraz savremene porodične vile, svedene forme i modernih materijala.
Uređenje terena
Kompoziciono rješenje uređenja terena i pejzažnog uređenja proističe iz zadatih UTU uslova, pozicije novoprojektovanih objekata i glavnih saobraćajnica kao i specifčnosti mikrolokacije koja uslovljava izbor sadnog materijala. Kao preduslov za kompoziciono rješenje navodi se očuvanje prirodnih ekosistema i karakterističnih elemenata kulturnog pejzaža. Na lokaciji nema vrijednih pojedinačnih stabala već se radi o vrijednoj makijskoj grupaciji na pojedinim mjestima koju je potrebno maksimalno sačuvati. Makija na nekim mjestima prelazi u garig pa je na tim predložena obnova makijskog sklopa. Isto tako, u okviru makijskog sklopa rješenjem je predviđena sadnja i viših predstavnika primorske vegetacije Pinus halepensis i Quercus ilex. Kompozicionim rješenjem uklopljeni su u većoj mjeri postojeći suvozidi na lokaciji kao autentični elementi kulturnog pejzaža.
Slobodne površine okolo objekata uređene su u duhu mediteranske vrtne arhitekture sa autohtonom vegetacijom i egzotičnim vrstama. Kako bi se izbjeglo ograđivanje, između objekata je predviđena sadnja više guste vegetacije koja fizički i vuzualno odvaja dvije parcele. Denivelacija terena rješena je terasasto sa podzidima u skladu sa tradicionalnim načinom obrade. Na svim terasastim površinama predviđena je sadnja puzavica i padajućih formi vegetacije kako bi se isti zamaskirali. Takođe, predviđeno je vertikalno ozelenjavanje na zidovima objekata i pergolama pogotovo na južnim i zapadnim ekspozicijama.
Posebna pažnja posvećena je vizurama. Zelenilo je grupisano na način da se kriju vizure ka susjednom objektu a da se otvaraju vizure ka moru. Isto tako, vegetacijom je izolovana saobraćajnica na mjestima gdje je objekat veoma blizu puta. Uz glavnu saobraćajnicu predviđen je drvored na pozicijama koje ne blokiraju vizure ka moru. Isto tako drvoredom je zamaskirana saobraćajnica gledano sa vizure van lokacije.