Od avgusta do oktobra pa i dalje cvjetovi Astera izgledaju kao cvjetno more pogotovo ako ih ima više u cvjetnoj leji. Za njih baš važi pravilo što ih je više to je harmonija zvjezdastih cvjetova ljepša. Još ako im društvo prave još poneki jesenji cvijet, doživljaj je još jači.
Zvjezdani su predivne trajnice, koje dugo cvjetaju a koje su pogodne za gajenje skoro na svakom mjestu. Poznati su i pod imenom Lepa Kata iako im je botaničko ime Aster novae angliae, koji potiče iz Sjeverne Amerike. No zbog svoje ljepote, skromnih zahtjeva, otpornosti na razne spoljašnje uticaje gaji se po čitavoj planeti. Oko 500 vrsta višegodišnjih biljaka svoje krasne cvjetove uglavnom otvaraju od avgusta, jedan dio počinje cvjetanje čak od juna mada većina koja se gaji kod nas cvjeta krajem ljeta i tokom jeseni.
Pošto je vrlo otporan u zemlji ostaje godinama. Potrebno mu je zemljište sa nešto pijeska kako bi zemlja bila mekša iako nije probirač zemlje. Voli redovno ali ne preobilno zalivanje. Zimi je osjetljiv na vlagu pa je bolje ako je na nekom ocjeditom mjestu ili saksiji koju prenosimo đe god želimo. Uglavnom prebrodi i tešku i vlažnu zimu i hladnoću. Veliki je ljubitelj toplog i sunčanog vremena i tada možemo vidjeti bezbroj cvjetova različitih boja. Može biti svjetlo rozi, skoro bijeli sa malim nijansama roze, bijeli, crveni, plavi, zagasito plavi, svjetlo plavi, žuti, ljubičasti.
U sredini cvjetova nalazi se žuti dio posebno karakterističan koji ističe ljepotu cvjetova. Cvjetovi mogu biti obični, dupli, dvobojni.
Aster je cvjetnica koja može biti različite visine. Imamo jastučaste sorte koje su pravi prekrivači tla. Zatim dolaze nešto veće do 80 cm a najviši zvjezdani su visoki i do 1,50cm. Svi su lijepi na svoj način, zavisno od mjesta đe ih gajimo. Ipak posebno su interesantni jastučasti koje možemo gajiti i pored staza, ispod drveća, na prozoru, saksiji, balkonu. Zvjezdan ponekad umije da izraste nešto više nego treba a da bude ređi, što je znak da ga trebamo skratiti tokom ljeta kako bi puštio nove izdanke do cvjetanja. Inače preporuka je da se poslije cvjetanja skrate sem ako već nije počeo zimski period. Na proljeće ga možemo razdijeliti i tako ćemo dobiti nove biljke. Nove biljke obično žele da što više porastu pa ih opet treba skratiti da se dobije pravi žbunić – jastučić, okruglastog oblika.
Aster je vrlo otporna biljka koju ipak ponekad napadaju grinje, pepelnica, puževi golaći. Puževi ih posebno obožavaju. Zato se preporučuje posipanje pepela oko biljke. Za grinje i pepelnicu postoje hemijski preparati pred kojim se neprijatelj brzo preda.
Zvjezdan se uglavnom kupuje u malim saksijama. Odmah ga treba presaditi u veću posebno ako ćemo ga gajiti u saksiji. Za veće saksije ili žardinjere sadimo obično po nekoliko biljki zajedno. Na terasi obično ostavimo prostor i za druge biljke između da bi ambijent bio ljepši, odnosno kombinacija listova i cvjetova. Između se obično sadi ruzmarin, žalfija, lavanda, santolina, bršljan, kale.
U posudama ga često sadimo i ispod drvenastih biljaka, opet u raznim kombinacijama. Saksije se mogu ukrasiti raznim rečnim kamenčićima, korom drveta, suvim interesantnim grančicama.
Svakako se može zaključiti da je ovo jedna skromna, interesantna biljka koja nas neće namučiti svojim gajenjem, a ipak su joj potrebni osnovni uslovi da bi nam vratila vrlo raskošno i efektno onda kad je smanjen broj cvjetnica u našem okruženju.
Kupite zvjezdan i bićete vrlo zadovoljni i iznenađeni ljepotom magičnih cvjetova.
tekst: Krstinja zečević